Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistin Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanı Bekri ile görüştü

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Filistin Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanı Hatem Muhammed Helmy Abdulsamie el-Bekri ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’nın da hazır bulunduğu görüşmede Erbaş, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Filistin’e verdikleri takviye için teşekkür etti.

Erbaş, “Filistinli kardeşlerimizin irili ufaklı ziynetlerini bize vermeleri, yaklaşım ve tavırları milyonlarca dolardan daha önemlidir. Yeter ki aramızdaki bu muhabbeti, bu sıcaklığı hiç kaybetmeyelim.” terimleri kullandı.

Mevcut düşüncelerin kısa sürede aşılacağını ve iki ülke arasındaki iş birliğinin kesintisiz devam edeceğini vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu:

“Sizlerin duaları, desteği ve milletimizin birlik ve beraberliği ile inşallah çok kısa sürede bu depremin yaralarını saracağız. Filistinli kardeşlerimizin Türkiye’ye bu ölçüde destek vermesi bizim için çok önemli ve unutmayacağız. Yüreğimiz bir kere çarpıyor.Kudüs,Mescid-i Aksa denilince Türk milletinde oluşan duygu hep zirvede olmuştur ve hep zirvede kalacaktır.”

“Türk devleti bu krizden sağ salim çıkacaktır”

Konuk Bakan Bakri ise depremlerin ardından Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, Filistin halkının bu yardımlarla Türkiye’nin yanında yer almak istediğini belirtti.

Filistin’deki tüm camilerde yardım topladıklarını belirten Bekri, depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldıklarını ifade etti.

El-Bekri, Filistin halkının yardım kampanyasına büyük ilgi gösterdiğini, hatta ziynet eşyalarına kadar yardım yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Öğemiz Müslüman kardeşlerimizi yalnız bırakmamak, bu bizim için daha değerli. Müslüman bir ülkeden, her koşulda yanımızda olan bir halktan bahsediyorum. Bizler de Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek istedik. bu zor günlerde elimizden geldiğince.inşallah türkiye bu krizden de sağ salim çıkar inşallah inşAllah Allah sizlere daha güzel kapılar açar ve türkiye bu anlamda güçlenerek çıkar.biz filistin devleti olarak istiyoruz Bu sıkıntılı günlerde Türkiye’nin yanındayız.”

Bekri daha sonra Filistinlilerin depremden etkilenen vatandaşlar için topladıkları yardımları Erbaş’a takdim etti.

habertarsus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu